REKLAMA [A] - GBS BANK
Kontrakt Programowy podpisany. Blisko 915 mln euro w ramach realizacji polityki spójności dla województwa lubuskiego.

Województwo lubuskie w ramach realizacji polityki spójności otrzyma blisko 915 mln euro.

Kontrakt Programowy podpisali z przedstawicielką Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak przedstawiciele Zarządu Województwa Lubuskiego: członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński i wicemarszałek Łukasz Porycki. Dokument stanowi punkt wyjścia do formalnych negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027”.
Opóźnienie nie z winy samorządu

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (3 października 2022 r.) członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński mówił o radości z faktu podpisania dokumentu, ale do pełnej satysfakcji jednak brakuje. - Mamy październik 2022 roku. Liczyliśmy przed miesiącami, że na tym etapie, na jakim jesteśmy dzisiaj, będziemy co najmniej rok temu – tłumaczył Marcin Jabłoński. - Spóźniony okres procedowania w tej kwestii wynika z szeregu opóźnień, funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Opóźnienie nie powstało w żaden sposób z winy samorządu województwa lubuskiego ani żadnego innego polskiego samorządu, bo wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji.

- W innych regionach uzgodnienia jeszcze trwają. Nasze są zamknięte, co jest o tyle ważne, że możemy w przyszłym tygodniu rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską i mam nadzieję, że przebiegną one sprawnie. Powinniśmy zakończyć je do końca miesiąca – powiedział członek zarządu województwa lubuskiego. – Dzięki temu będziemy mogli niebawem uruchomić wszystkie procedury. Wierzę, że z początkiem 2023 roku będziemy gotowi do pierwszych działań, które pozwolą pozyskiwać środki unijne licznym beneficjentom w naszym regionie.

- Harmonogram dalszych prac jest bardzo ważny, bo większość projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego kończy się w czerwcu 2023 roku – podkreślił wicemarszałek Łukasz Porycki. – I bardzo nam zależy, aby wszyscy beneficjenci, którzy chcą kontynuować swoje projekty, na przykład dotyczące osób starszych czy opieki dzieci w przedszkolach, mogli kontynuować swoje działania bez zbędnych przerw. Bardzo nam zależy, żeby pierwsze konkursy były ogłoszone już w przyszłym roku.

Samorząd wywalczył większą kwotę dla Lubuskiego

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński przypomniał pierwotną kwotę planowaną dla Lubuskiego. – Zaczynaliśmy od 735 mln euro. Cieszę się, że udało się przekonać ekspertów w polskim rządzie, że ta kwota powinna być zwiększona i ostatecznie jest to 915 mln euro. Progres jest znaczny. Cieszymy się, że udało się pozyskać dodatkowe środki na realizację wielu wartościowych projektów w naszym regionie – powiedział M. Jabłoński i długo wyliczał, kto i co zyska dzięki unijnym milionom w Lubuskiem. A pozyskane środki m.in. zasilą gospodarkę, przedsiębiorców, nowe technologie, innowacyjne start-upy, zielony rozwój Lubuskiego, transport niskoemisyjny, ścieżki rowerowe, infrastrukturę drogową, połączenia kolejowe, projekty ochrony zdrowia…

Na stypendia i nie tylko

- W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego mamy 263 mln euro – dodał wicemarszałek Porycki. - Rzeczywiście mieliśmy pierwotnie tych pieniędzy dużo mniej, natomiast ostatnie spotkanie w Ministerstwie Rozwoju i propozycja przesunięcia środków właśnie na Europejski Fundusz Społeczny gwarantuje nam, że będziemy mogli realizować najważniejsze zadania w ramach EFS również w przyszłej perspektywie finansowej.

Łukasz Porycki wymienił szereg obszarów wsparcia w ramach Kontraktu Programowego. Przywołał m.in. największy program stypendialny w historii województwa lubuskiego – Lubuskie Talenty. – Ale mamy tu też pilotażowo uzupełnienie wsparcia stypendialnego w postaci programu Lubuscy Zawodowcy dla uczniów techników i szkół branżowych pierwszego stopnia – dodał i zwrócił uwagę na nowość: powołanie kilku Centrów Wsparcia Organizacji Pozarządowych, które pomagałyby w pisaniu i rozliczaniu projektów unijnych.

Czym jest Kontrakt Programowy

Kontrakt Programowy to dokument, który określa zasady realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Stanowi on poniekąd umowę o dofinansowanie Programu, na podstawie której przekazywane będą środki na ważne inwestycje dla rozwoju regionu. Został wynegocjowany na kwotę 914 841 216 euro, wyższą niż pierwotnie Lubuskiemu przyznano o około 53 mln euro.

Większa pula środków do rozdysponowania to więcej możliwych do realizacji inwestycji i priorytetów, które zostały wskazane w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, w takich obszarach jak:

- innowacje,
- zielony ład,
- transport,
- inwestycje na drogach
- wsparcie dla obywateli i przedsiębiorców.

Wśród planowanych inwestycji, które wynikają ze Strategii Rozwoju Województwa lubuskiego można wymienić m.in.:

Rozwój oferty parków naukowo-technologicznych i przemysłowych, w tym:

- Park Technologii Kosmicznych;
- Lubuski System Innowacyjnych Start-upów;
- Centrum Wsparcia Inwestora i Eksportera ochrony własności intelektualnej.

Ograniczenie niskiej emisji w województwie lubuskim, w tym:

- nowoczesne źródła ciepła - wymiana pieców w regionie;
- zakup hybrydowego taboru kolejowego dla przewozów regionalnych;
- poprawa dostępności komunikacyjnej Portu Lotniczego;
- inwestycje na drogach wojewódzkich.

Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia w województwie lubuskim w celu poprawy dostępności do usług medycznych, w tym:

- ograniczenie negatywnych skutków społecznych i gospodarczych pandemii COVID-19;
- tworzenie Centrów Diagnostyczno-Konsultacyjnych.

Rozwój produktów tradycyjnych, regionalnych oraz lokalnych jako dywersyfikacje produktu turystycznego,

Lubuskie Talenty – Program Stypendialny,

Lubuskie na rzecz rodzin i seniorów oraz Lubuskie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

Umowa, która została zawarta między Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej a Zarządem Województwa, otwiera dla naszego regionu możliwość rozpoczęcia formalnych negocjacji Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 z Komisją Europejską. Pierwsze spotkanie z KE zaplanowane jest na 13 października.

Źródło: Lubuskie.pl

04-10-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

18 zarzutów usłyszał zatrzymany przez świebodzińskich policjantów 34-latek. Wśród nich jest trzynastokrotne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dwukrotne niezatrzymanie się do kontroli, posiadanie narkotyków, a także wielokrotne kradzieże p...

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM