REKLAMA [A] - GBS BANK
Nadodrzańskie województwa zacieśniają współpracę. Podpisano porozumienie w sprawie programu ratunkowego dla Odry.

Porozumienie czterech marszałków Polski zachodniej w sprawie programu ratunkowego dla Odry stało się faktem.

Dokument podpisali marszałkowie: Olgierd Geblewicz (Zachodniopomorskie), Elżbieta Anna Polak (Lubuskie), Andrzej Buła (Opolskie) oraz Tymoteusz Myrda - członek zarządu województwa dolnośląskiego. Dokument parafowano w poniedziałek 22 sierpnia 2022 r. w Cigacicach - w Przystani Tu, która jako restauracja i miejsce otwarte dla kultury została dotknięta katastrofą ekologiczną w Odrze.

Podczas briefingu prasowego marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak powiedziała, że temat jest bardzo trudny, dlatego cztery nadodrzańskie województwa postanowiły stawić mu czoło, bo tak łatwiej nie tylko będzie postawić diagnozę całego ekosystemu, ale i również wspólnie przygotować program ratunkowy dla Odry.

– Jesteśmy grupą inicjatywną, ponieważ chciałabym bardzo, żeby do naszego porozumienia dołączył Śląsk, gdzie swój bieg Odra zaczyna i chciałabym bardzo zaprosić do naszego porozumienia Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie – i takie rozmowy w ubiegły piątek przeprowadziłam – poinformowała Elżbieta Anna Polak.

Podpisane porozumienie jest formą listu intencyjnego, który otwiera możliwości wspólnego działania.
– Od kilku dni słyszymy bardzo złą, negatywną narrację, że w zasadzie to jest niewielka skala, niebezpieczeństwo ustało, że możemy odetchnąć z ulgą i życie wraca nad Odrę. Musimy dziś działać, żeby niestety wyręczyć państwo. Dziś mobilizujemy nasze środowiska naukowe, aby rozpoczęły prowadzenie badań nad przyczynami tej katastrofy oraz wypracowały rekomendacje, które będą powodowały, że tego typu katastrofy nigdy się nie powtórzą – powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Celem współpracy samorządowców jest przygotowanie wspólnego i kompleksowego Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry.

Marszałkowie zadeklarowali w porozumieniu powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemu i wyznaczenie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska Odry. Zachodniopomorskimi przedstawicielami w tym gremium będą prof. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: dr hab. inż. Adam Tański, prof. ZUT z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, prezes szczecińskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak, prof. ZUT z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz dr hab. inż. Hanna Siwek, prof. ZUT z Katedry Bioinżynierii w Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Samorządowcy będą również monitorować stan sytuacji ekologicznej w Odrze, w tym będą prowadzić monitoring jakości wody powierzchniowej w ramach uczelni wyższych z wszystkich czterech województw, według wypracowanego wspólnego schematu.

Będą wspierać działania mające na celu szacowanie szkód powstałych w wyniku katastrofy na Odrze.

Przygotują także wspólny program, zawierający naukowe rekomendacje działań zmierzających do wsparcia odbudowy ekosystemu Odry, a następnie przedłożą go rządowi, parlamentowi oraz Sejmikom Województw w celu jego skutecznego i szybkiego wdrożenia.

Ponadto dokonają analizy ustawy dot. Prawa Wodnego pod kątem funkcjonowania współpracy samorządów, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz innych służb państwowych, celem wypracowania wspólnych postulatów w zakresie zmiany przepisów usprawniających zarządzanie zasobami wodnymi w sposób bezpieczny dla środowiska.

Źródło: WZP

23-08-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

18 zarzutów usłyszał zatrzymany przez świebodzińskich policjantów 34-latek. Wśród nich jest trzynastokrotne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dwukrotne niezatrzymanie się do kontroli, posiadanie narkotyków, a także wielokrotne kradzieże p...

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM