REKLAMA [A] - GBS BANK
Bez pomysłu na innowacje nie ma rozwoju.

We wtorek, 24 maja 2022 r., w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczął się I Lubuski Festiwal Innowacji.

- To jest bardzo dobry kierunek, który nasz Samorząd Lubuski przyjął w Strategii Rozwoju Województwa – mówiła tuż przed inauguracją wydarzenia marszałek Elżbieta Anna Polak. - Budujemy zieloną krainę inteligentnych, innowacyjnych technologii, zgodny z kierunkiem europejskim Zielony Ład… Ten festiwal jest częścią programu innowacji. A celem naszego festiwalu w otwartej formule jest zachęcenie lubuskich firm - mikro, małych, średnich czy dużych - do realizacji działań w tym zakresie.

Bez wizji, bez pomysłu na innowacje - nie ma rozwoju

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że chodzi tutaj przede wszystkim o transfer wiedzy do biznesu, o otwarcie innowacyjnych rozwiązań w lubuskiej gospodarce. - Bo tylko inteligentne rozwiązania dają szansę dla mieszkańców naszego regionu na dobrze płatne miejsca pracy – powiedziała marszałek Polak. - To jest rozwój. Oczywiście Samorząd Wojewódzki działa w sposób zrównoważony, realizujemy też przyziemne tematy, ale bez wizji, pomysłu na innowacje, na skok do przyszłości - nie ma rozwoju. Musimy również tworzyć - jako liderzy regionu lubuskiego - warunki rozwoju przyszłości dla młodych pokoleń. Dlatego dzisiaj, w trakcie naszego festiwalu, niesłychanie ważny jest głos młodego pokolenia, bo to jest sygnał, że w regionie lubuskim nasza wizja naprawdę się spełnia.

- Stawiamy na młodych – potwierdzała słowa lubuskiej marszałek prorektor ds. współpracy z gospodarką dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zorganizował festiwal z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. - Mamy wystawę projektów, które zostały wykonane przez naszych studentów w ramach projektów finansowanych ze środków własnych, ale i też ze środków ministerialnych, samorządu województwa czy miasta Zielona Góra.

Opatrunki hydrożelowe, odpady browarnicze...

Wystawę innowacyjnych projektów zorganizowano w sąsiadującym z Biblioteką UZ budynku A-16. Tu można było zobaczyć m.in. rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych, roboty... Uczestnicy pierwszego dnia festiwalu usłyszeli też o innych innowacyjnych projektach stworzonych w środowisku UZ. Takich jak produkcja nowoczesnych opatrunków hydrożelowych. Jak wykorzystanie odpadów browarniczych do polepszania gleby czy butelki PET jako półproduktu do budowy izolacji akustycznych. Oraz o modułowych meblach, które można wykorzystać w różnorakich miejscach.
Pracownicy i studenci UZ rozwijają się w wielu kierunkach

Prorektor Maria Mrówczyńska wymieniała, że projekty wpisują się w trendy związane z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, przemysłem 4.0, transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem transportu czy nowoczesnym rolnictwem.

- Zarówno nasi pracownicy, jak i studenci, rozwijają się w tych wszystkich kierunkach, ale warto też podkreślić działalność naszych Parków Naukowo-Technologicznych. Mamy trzy i wszystkie współpracują z małymi, średnimi przedsiębiorcami – podkreślała prorektor Maria Mrówczyńska. - Realizują ogromną liczbę projektów, zgłaszają też wynalazki w postaci patentów czy wzorów przemysłowych. Mamy nadzieję, że ten pierwszy festiwal innowacji będzie początkiem bardzo dobrej inicjatywy, pokazującej to, co dzieje się na Uniwersytecie Zielonogórskim - co potrafią zrobić nasi studenci i nasi pracownicy.

- Jako największa jednostka w regionie kształcąca na poziomie wyższym, jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem nowoczesnych technologii, ale również staramy się, żeby ten rozwój był zrównoważony, aby innowacje były prowadzone zarówno pod kątem technologii, techniki, ale też innowacji społecznych czy procesowych – dodała prof. Mrówczyńska.

- Przyjęliśmy innowacje jako bardzo istotny element rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego – stwierdził prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, profesor UZ. - Przyjęliśmy, że wdrażamy innowacje zarówno w zakresie badawczym, poprzez współpracę z gospodarką, poprzez prowadzenie projektów badawczych zamawianych z przemysłu, ale również z podstawowych badań, finansowanych z Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mamy też innowacje edukacyjne.

Obszar innowacji jest trudny, ale przynosi ogromne efekty

Autor Programu Rozwoju Innowacji dla regionu lubuskiego - dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej pogratulował marszałek Elżbiecie Annie Polak i Zarządowi Województwa Lubuskiego tego, iż innowacje postawili w centrum polityki regionalnej.

- To jest ogromne wyzwanie, ale to spowoduje zwiększenie ilości środków finansowych, które będą kierowane do Lubuskiego – mówił dr Jerzy Tutaj, przypominając, że idea organizacji Lubuskiego Festiwalu Innowacji pojawiła się jako pomysł na spotkaniach Lubuskiego Forum Innowacji.

- Jednym z celów przyjętego Programu Rozwoju Innowacji jest promocja, mówienie o tych, którzy są innowatorami, którzy te innowacje wspierają po to, żeby zarazić tą ideą. I wzmocnić tych, którzy już na tej drodze funkcjonują – podkreślał dr Tutaj. - I właśnie Lubuski Festiwal Innowacji jest już realizacją idei promowania.
Nasi innowatorzy nagrodzeni!

Podczas I Lubuskiego Festiwalu Innowacji ogłoszono laureatów nagród „Innowacja warta zachodu” dla młodych innowatorów.

Nagrody otrzymały:

Koło Naukowe Akademicki Związek Motorowy - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” organizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego przy wsparciu UMWL - za projekt „Innowacyjne stanowisko do testowania silników małej mocy”.
Studenckie Koło Naukowe MedCare - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Optymalizacja składu chemicznego oraz modyfikacja postaci innowacyjnych biodegradowalnych opatrunków hydrożelowych dla regeneracji skóry o nazwie Advanced Hydrogel System for Skin AHS4S”
Koło Naukowe JAVA UZ - za osiągnięcia w branży IT
Koło Naukowe Dev&Games - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Rapid 3D Flow”.
Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” – za projekt „Przedwdrożeniowe prace koncepcyjne w zakresie systemów nawigacyjnych i łącznościowych dla projektu łazika autonomicznego”.

Nagrodę honorową „Innowator warty zachodu” otrzymał Lechosław F. Ciupik, prezes LfC – działającej w Lubuskiem od 30 firmy, która ma kona koncie bardzo dużo innowacji z zakresu implantologii, chirurgii, szczególnie chirurgii kręgosłupa.


Źródło: Lubuskie.pl

24-05-2022 Redakcja
Portal LubuskieOnline.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Profesjonalne projekty elewacji domów w formie wizualizacji 2D/3D

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura Elewacyjnie.pl, które oferuje projekt elewacji przedstawiany za ...


Firmowe strony internetowe, Strona i Sklep internetowy, Pozycjonowanie

Dzień dobry, Zachęcam do skorzystania z usługi stworzenia strony internetowej dla przedstawienia Państwa firmy, obiektu lub i...

Reklama [B]

Śledź nas

Najczęściej oglądane

Cud w gorzowskim szpitalu.

Cud w gorzowskim szpitalu.

Gorzowscy lekarze kolejny raz doprowadzili do szczęśliwego końca ciążę w sytuacji, gdy zbyt wcześnie odeszły wody płodowe. Teraz mały Tymon wraz z rodzicami jest już w domu.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

Tragiczny wypadek na szosie Kostrzyńskiej.

W piątek około godziny 10:45 na węźle Skwierzyna Zachód doszło do tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

Uciekał samochodem, pieszo a później wpław. [WIDEO]

18 zarzutów usłyszał zatrzymany przez świebodzińskich policjantów 34-latek. Wśród nich jest trzynastokrotne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dwukrotne niezatrzymanie się do kontroli, posiadanie narkotyków, a także wielokrotne kradzieże p...

Ostatnie komentarze

Sonda

Czy podoba Ci się portal LubuskieOnline.pl ?

TAK
NIE
NIE WIEM